BY GERRI MILLER
ELMORE/AUTAUGA NEWS STAFF WRITER
There was a huge turnout of voters getting better informed with the county’s Republican political candidates at the Central Alabama Candidates’ Fair Tuesday night at the Millbrook Civic Center.
The event was sponsored by the Elmore County Republican Executive Committee and brought candidates running for both county and state offices. It provided citizens with an opportunity to meet the candidates and was arranged like a job fair where voters walked around the room, gathered information and talked to the candidates and their representatives about issues important to them.
There is a hefty list of offices and candidates expected to be on the Republican Primary Ballot in Elmore County on the May 24th Election Day. The list below is not an official sample ballot, but was provided as a courtesy by the Executive Committee.
Editor’s Note: We would love to be notified of any other candidate forums in the future for either Autauga or Elmore counties. Please email information to Sarah Stephens at editorsarah@yahoo.com
U.S. Senate
Lillie Boddie, Katie Britt, Mo Brooks, Karla M. Dupriest, Mike Durant and Jake Schafer
U.S. House of Representatives, 2nd Congressional District
Barry Moore
Governor
Lindy Blanchard, Lew Burdette, Stacy Lee George, Kay Ivey, Tim James, Donald Trent Jones, Dean Odle, Dave Thomas and Dean Young
Lt. Governor
Will Ainsworth
Attorney General
Steve Marshall and Harry Bartlett Still III
Auditor
Stan Cooke, Rusty Glover and Andrew Sorrell
Secretary of State
Wes Allen, Christian Horn, Ed Packard and Jim Zeigler
Treasurer
Young Boozer
Commissioner of Agriculture and Industries
Rick Pate
Alabama State Senate (District 25)
Will Barfoot
Alabama State Senate (District 30)
Clyde Chambliss, Jr.
Alabama State House (District 31)
R.T. Barksdale, Chadwick Smith and Troy B. Stubbs
Alabama State House (District 75)
Reed Ingram
Alabama State House (District 88)
Will Dismukes and Jerry Starnes
Alabama Supreme Court-Place 5
Greg Cook and Debra Jones
Alabama Supreme Court-Place 6
Kelli Wise
Public Service Commission-Place 1
John Hammock, Stephen McLamb, Jeremy H. Oden and Brent Woodall
Public Service Commission-Place 2
Chip Beeker, Robin Litaker and Robert L. McCollum
Circuit Judge (19th Circuit) – Place 2
Joy Pace Booth and Jessica Sanders
Circuit Judge (19th Circuit) – Place
Amanda Baxley
District Attorney (19th Circuit)
(Autauga, Elmore, and Chilton counties)
Jennifer Mae Holton and C.J. Robinson.
Elmore County Sheriff
Bill Franklin
Elmore County Board of Education
District 4 – Michael Morgan
District 5- Leisa Finley
Elmore County Coronor
Dalan Gassett, Lamar Neighbors and Marty Steltenpohl
Alabama Republican State Executive Committee-Elmore County
Place 1- Randall Houston and Stephen Thornton
Place 2- Bart Mercer
Place 3- Karen Stewart and Debbie Williams
Place 4- Kathy Holt